Eylül 02, 2014

En İyi Yardımcı Oyuncu


Diziler hayatımızın vazgeçilmezi. Ayıptır söylemesi ben yabancı dizileri taa ilkokuldayken falan keşfettiğimden bu konuda biraz geniş bir repertuarım var. Türk dizileri de ehh işte fena olmayanı var ama Amerikalılar, bazen de İngilizler bu işi harbiden yapıyorlar.

Unutamadığımız diziler, aklımıza kazınan ana karakterler işin kolayı, ama asıl iş planlanmayan şekilde alıp yürüyen yan karakterler. Çoğunu senaristler laf olsun diye senaryoya eklerken birden büyük sempati/antipati toplamış, unutulmayan dizi karakterlerini yazmak istedim. Bu iş için facebookta, arkadaşlarım arasında falan minik de bir araştırma yaptım tıpkı bu yazım gibi şu anki yazım da düşünme süreçlerinden, akıl süzgeçlerden geçerek yazıldı değerini bilin, eksiksiz okuyun :)


Şimdi Doktor Gregory House tartışmaya açık bir adam. Seveni de var "ya herkes aptal bir o mu zeki amk" diyeni de var. Ben House'un ukalalığının, uyuzluğunun hayranıyım. Neyse sevsek de sevmesek de bu adamı yola getirebilen, içindeki öfkeyi bastırabilen tek insan hastanenin başhekimi Lisa Cuddy'dir. Gördüğüm en güzel hastalıklı ilişkilerden de biridir ayrıca onlarınki. Böyle sessiz sakin gözüküp aslında bitch olan bir karakter Cuddy. House'dan çekinmiyor, lafını esirgemiyor, kadın gibi kadın yani.


Manyak adamları yola getiren kadınlardan bahsedeceksek Californication'dan Karen Moody listede başı çeker. Californication, izlemeyenler için kesinlikle tavsiye edeceğim bir dizi ama annenizle babanızla falan izlemeyin bol bol seks ve küfür var. Hank Moody bildiğin ıssız adam triplerinde, bir baltaya sap olmayı pek becerememiş ama yine de kendini sevdiren bir karakter. Yine onun da tek zayıf noktası Karen. Ben daha 2. sezondayım ama duyduğum kadarıyla Karen da hatun gibi hatun. Karakterin senaryoda yazılışından ziyade, rolü oynayan Natascha McElhone'un da oyunculuğu karakteri bu kadar etkileyici yapıyor bence.Arkadaşlar bakın hala Friends izlemediyseniz lütfen kendinize sövdürmeyin. Film dünyasında Star Wars, Lord of the Rings izlememek neyse, dizi dünyasında da Friends izlememek odur. Friends'in 6 ana karakteri bizim canımız (Monica'dan son sezona kadar tiksindim ben gerçi). Neyse ana karakterler iyi hoş ama o dizide hakikaten unutulmayacak yan karakterler var. Bence en başta Joey'nin menajeri Estelle geliyor. Allahım ilk gördüğümde onu ne kadar gülmüştüm. Sürekli elinde sigarası, akşamdan kalma ses tonu, korkunç kıyafetleriyle harika bir kadındı Estelle.
2. olarak da Chandler'ın kurtulamadığı kadın Janice var. Gelmiş geçmiş ennn gıcık ve enn komik karakterlerden bence Janice. Bütün aptalıklarına rağmen, hep doğru zamanda doğru yerde oldu ve hep doğru şeyleri söyledi bence. Tam Janice'i unuttuk derken bir yerden çıktı "oo my goood!" diye. İğrenç ses tonundan, kahkahasından falan bahsetmiyorum bile :)


Evet Friends harika bir dizi ama ben How I Met Your Mother'ı daha çok seviyorum galiba :) "hıı himym da Friends'den araklama cınııım" demeyin şekerlerim, Friends de Seinfeld'den araklama. Hepsi birbirinden esinlenmiş yani ama ben hiç birine bok atmak taraftarı değilim hepsi ayrı ayrı güzel. O yüzden hoff ben how i met your mother falan izlemem'cilere sinir olurum. Himym'ın da ana karakterleri dışında unutulmaz adamı bence kesinlikle şöför Ranjit'ti. Ekibin tüm güzel anlarında o da oradaydı ve gerektiği yerde hep gereken şeyleri söyledi.. Keşke hepimizin hayatında öyle bir şöför olsa :)


"Better Call Saul!" hafızama en derin şekilde kazınan sloganlardan biri olabilir :) Hani Allah korusun benim bir şey gelse başıma ben bile Saul Goodman'ı aramak isteyebilirim. Breaking Bad'de Walter ve Jesse'yi her durumdan kurtaran gördüğüm en dişli avukat kendisi. Yeri geldi dayak yedi, yeri geldi ofisi darmadağın oldu o yine de bizim çocukları yalnız bırakmadı, her işlerine koştu.


Prison Break de benim yarıda bıraktığım diziler arasında. Niye bunu yapıyorum bilmiyorum ama bir diziye uzun süre ara verince bir daha bir türlü dönemiyorum. O yüzden T-Bag karakterini fazla hatırlayamıyorum. Kamuoyu onu yazmam konusunda baskı yaptığı için yazıyorum. Kendisi dizi tarihinin en psikopat karakterlerindenmiş, öyle diyollaaa. Zaten tipinde de pek meymenet yok normal hayatta da hasta ruhlu bir pisliktir bu adam kesin.


Tabi ki bir Türk'e yer vermezsem olmazdı. Ezel bence en iyi Türk dizilerinden, her karakteri ayrı ayrı incelense olur yani. Ama benim en çok aklımda kalan Rıza Kocaoğlu'nu da hayatımız sokan Temmuz karakteri. Ağır ağır konuşması, Converse'leri, kısa pantolonu ve psikopatlığıyla çok başarılıydı bence. Bir de oğlu Ocak vardı ki hayatımda hiçbir çocuktan öyle nefret etmemişimdir....


Bana göre en iyisini sona sakladım. Seinfeld dizisinden Cosmo Kramer yaratılmış, yazılmış ve oynanmış en harika karakter olabilir. Fütursuz, egoist, komik haarika bir adam Kramer. Size tavsiyem kesinlikle Seinfeld izleyin. Ben şimdi bunu bitirince Cheers izlemeye başlayacağım gittikçe eskiye doğru gidiyorum çok da güzel oluyor.

Ayy elim ağrıdı valla yazarken ama güzel bir dosya oldu bence bu da. İzleyenlere nostalji, izlemeyenlere de tavsiye yazısı gibi bir şeyler yapmaya çalıştım. Gelen fikirler arasında Lost-Desmond, Entourage-Ari Gold, Supernatural-Crowley, Muhteşem Yüzyıl-Daye Hatun, Kaygısızlar- Eleman gibi yaratıcı fikirler olsa da konusuna hakim olduğum dizilerden yazmaya gayret ettim. Sizin aklınızda olan, benim atlamış olabileceğim karakterler varsa paylaşın çekinmeyin :)0 yorum:

Yorum Gönder

yorumsuz kalmayınnnnn (:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

© Elif'in Mesajı Var, AllRightsReserved.

Designed by FashionsLetter