Mart 01, 2014

Oscar Filmi / Dallas Buyers Club


Şunu söylemeliyim ki Dallas Buyers Club filmini sadece Oscar'a aday olduğu için bir görev bilinciyle izlemeye karar vermiştim. Ama işte ön yargı kötü bir şey, filmin hikayesini çok sevdim. Oyunculuklara ise bayıldım! Başrollerinde Matthew McConaughey, Jared Leto ve Jennifer Garner'ın olduğu 2014 Akademi ödüllerinde en iyi film, en iyi aktör, en iyi yardımcı erkek oyuncu dahil 6 adaylığı bulunan filmde AIDS teşhisi konulan bir elektrikçinin/rodeocunun hikayesi anlatılıyor.Gerçek bir hikayeden alıntılanan -Oscar'daki en büyük kozu da bu bence- filmde, Ron Woodroof, HIV pozitif olduğunu ve 30 günlük ömrünün kaldığını öğreniyor. İnkar, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme aşamaları için bile yeterli zamanı olmayan Ron, henüz deneme aşamasında olan AZT adlı ilacı illegal olarak kullanmaya başlıyor ama bir faydasını göremeyince biraz daha alternatif tıp sayılan vitaminler, proteinler vs. kullanmaya ve daha iyi olmaya başlıyor.
Bir süre sonra kendi gibi olanlara da faydası olması açısından elindeki bu tedavi yöntemini hastalara satmaya başlayan Ron'un başı ilaç firmalarıyla, sağlık örgütüyle derde giriyor. Gerçek hayattaki Ron Woodroof, bu tedaviyle 30 gün biçilen hayatını 2557 güne kadar uzatmış. Bir zaman sonra artık adamın hastalığını unutup, verdiği mücadeleye hayran olmaya başlıyorsunuz. 
Woodroof'u Matthew McConaughey değil, bildiğin Erdal Beşikçioğlu oynamış bu kadar benzerlik olur yani :)Filmin muhteşem oyuncusu Jared Leto'ya BAYILDIM!! İzlemeden önce ne fragman izlemiştim, ne konuyu okumuştum o yüzden transseksüel rolünde Jared'ı gördüğümde baya şaşırdım :) Altın Küre'de en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü almıştı zaten, Oscar'ı da almazsa tüm akademiyi yakarım haberleri olsun.
Jared Leto, HIV pozitif olan Rayon'ı oynuyor. Ön yargılardan dolayı AIDS'in yegane sebebi olarak homoseksüel ilişki görüldüğünden, Ron'un tüm hayatı altüst olurken bir yandan hastanede tanıştığı Rayon'la arkadaş ve iş ortağı olma yoluna giriyor.


Filmde, tıbbın tek çare olduğuna inanan bir yandan da Ron'un tedavisinin sonuçlarını gördükçe kafası karışmaya başlayan doktor Eve rolünde Jennifer Garner var. Oyunculuk olarak Jared ve Matthew'un gölgesinde kalmış maalesef ama bir doktor olarak ilaç firmalarını sorgulaması, hastane heyetine kafa tutması sahalarda görmek istediğimiz hareketlerden.

Dallas Buyers Club , filmografileri zaten iyi olan Matthew McConaughey ve Jared Leto'nun zirveye çıkışları olmuş bence. İkisi de rolleri için kendileri olmaktan çıkmışlar biri Makinist filmindeki Christian Bale'e dönmüş zayıflamaktan, biri gerçek bir kadın olmuş.
Mutlaka izlemenizi tavsiye edeceğim bir film. Türkçe'ye Sınırsızlar Klübü olarak çevrilmiş. 2 Mart'taki Oscar ödül törenine kadar izlediğim tüm aday filmleri yazmayı istiyorum ama muhtemelen yetişmeyecek, fırsat buldukça olduğu kadarını yazacağım. Siz o sırada bu filmi izleyin, pişman olmayacaksınız.

0 yorum:

Yorum Gönder

yorumsuz kalmayınnnnn (:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

© Elif'in Mesajı Var, AllRightsReserved.

Designed by FashionsLetter