Temmuz 17, 2012

Pedro Almodovar Filmleri


Son film yazımdan sonra en sinefil arkadaşım saatlerce oturup elit elit sinema sohbetleri yaptığımız Melike 'Volver / Dönüş' filmini yazsana dedi. İnanılmaz güzel bir Almodovar filmidir. Düşününce tek filme odaklanmak yerine yönetmenin tüm filmlerini yazayım dedim, hepsinin ayrı bir tadı keyfi var çünkü ayırt edilmeksizin.
Ben bütün filmlerini izlemedim 4-5 tanesini izlemişimdir ama izlemediklerime kefil olmam için yeterli bu.
Bol ödüllü İspanyol yönetmenin filmleri genelde tek bir can alıcı olay üstüne kurulu, yani konu akarken hop bir şey ortaya çıkıyor 'oha nasıl yaa!' diyorsunuz.
Film sayısı fazla olduğundan ayrıntılı şekilde oyuncular, konu vs. yazmıyorum. Vaktiniz oldukça her filmi izlemenizi tavsiye ediyorum.

İçinde Yaşadığım Deri / La Piel Que Habito

Dram-Gerilim / Yanarak ölen karısının ardından, özel bir deri yapmaya çalışan bir cerrah. Aynı zamanda kızıyla olan durumu.
Kırık Kucaklaşmalar / Los Abrazos Rotos

Dram / Bir trafik kazasında gözlerini ve sevdiği kadını kaybeden bir yazarın, sahte bir isimle yazdığı senaryolar.
Kötü Eğitim / La Mala Education

Dram- Gerilim / İki çocuk öğrencinin Katolik okulu yıllarında yaşadıkları, okul müdürüyle ilişkileri.
*Dünya yakışıklısı birtanecik Gael Garcia Bernal ile keyfi artan bir film.
Konuş Onunla / Hable Con Ella

Dram / Hemşire Benigno, yazar Marco, Marco'nun komadaki kız arkadaşı, Benigno'nun ilgilendiği hasta Alicia. Ve 'konuşma' üzerine kurulu karmaşık bir dostluk.
Annem Hakkında Her Şey / Todo Sobre Mi Madre

Dram / Travesti olan kocasını terkettikten sonra oğlunu tek başına büyüten bir kadın. Oğlu trafik kazasında öldükten sonra geçmişe yolculuk yapmaya her şeyin başladığı yere dönmeye karar verir.
Dönüş / Volver

Dram-Komedi / Kızına ve işsiz kocasına bakmakta olan güçlü bir kadın ve zayıf, ezik ablasının, halalarının ölüm haberinden sonra yaşadıkları. İki kadının ölmüş olan anneleri kalan işlerini tamamlamak için hayalet olarak geri dönmüştür. Böylece olaylar birbirini takip eder.
*Almodovar'ın hemen hemen tüm filmleri kadınları ve onların iç dünyalarını anlatır. Burada bir ailenin 3 kuşak kadınlarının hikayesi muhteşem şekilde anlatılmış. Öyle hayalet falan dedim ama inanılmaz eğlenceli bir şekilde bu konu işleniyor, durumu yadırgamıyorsunuz bile.
Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar / Mujeres Al Borde De Un Ataque De Nervios

Komedi / Terkedilmiş bir kadın, bir teröriste aşık bir kadın, akıl hastanesinden çıkmış eski kocasına takık bir kadın, tüm bu kadınların ortak noktası bir adam, adamın oğlu ve nişanlısı. Kafayı sıyırmaya müsait bolca kadınla çok eğlenceli bir film.----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu liste böööyle uzar gider (: Ben bildiğim, konularına hakim olduklarımı yazdım. Diğerlerini keşfetme görevi sizin olsun;

Carne Tremula / Çıplak Ten - Dram
Kika - Komedi
Tacones Lejanos / Yüksek Topuklar - Dram/Komedi
İAtame / Bağla Beni - Dram/Komedi
La Ley Del Deseo / Tutku Kanunu - Dram
Matador - Dram/Gerilim

0 yorum:

Yorum Gönder

yorumsuz kalmayınnnnn (:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

© Elif'in Mesajı Var, AllRightsReserved.

Designed by FashionsLetter