Mayıs 25, 2012

Cannes Filmleri

Kırmızı halıyı yazarken festivalin sanatsal tarafı arada kaynamasın (: 91 filmin hepsini yazamam tabi zaten çoğu önceden çekilip vizyona girmiş, sadece gösterimi yapılan filmler. Bize yeni çekilmiş ve/veya yarışan filmler lazım (: Filmler hakkında bilgi topladıkça yazacağım, çünkü ilk defa Cannes'da gösterildiği için henüz ayrıntılı konusu ya da afişlerine ulaşamadığım filmler de var.

THE PAPERBOY - 2010
Yönetmen: Lee Daniels  Oyuncular:  Nicole Kidman, Zac Efron, John Cusack
Konu: İdam cezasına çarptırılan birini kurtarmak için aldığı gizemli bir mektupla harekete geçen bir muhabirin hikayesi. Senaryo Pedro Almadovar'ın, benim için asıl nokta bu :)


ON THE ROAD - 2011
Yönetmen: Walter Salles  Oyuncular: Kristen Stewart, Kirsten Dunst, Viggo Mortensen
Konu: Jack Kerouac'ın aynı isimli romanından uyarlama filmin konusuna ulaşamadım ama kitabın konusu yazarın arkadaşlarıyla birlikte Amerika'yı baştan başa dolaşırken yaşadıklarıyla ilgili. Küçük bir deftere yazdığı gözlemlerini, notlarını sonradan kitaba çevirmiş ve ilerleyen zamanlarda yazar Jack Kerouac ve yolculuk arkadaşları 'beat kuşağı' adıyla anılmışlar. Aslında kitabın filme çevrilmesi neredeyse imkansız deniyormuş ancak bu uyarlama film bunu başarmış sanırım.Kitabı duymuştum ancak okumamıştım bu araştırmayı yaparken okuduklarımdan sonra bir an önce alıp okumak ve filmi izlemek niyetindeyim.


KILLING THEM SOFTLY - 2012
Yönetmen: Andrew Dominik  Oyuncular: Brad Pitt, Ray Liotta
Konu: Bir çetenin düzenlediği poker oyunlarında yaşanan soygun sonrasında soygunu araştırmak için işe koyulan 'Jackie Cogan' ve gelişen olaylar.


AMOUR - 2012
Yönetmen: Michael Haneke  Oyuncular: Jean-Louis Trintignant, Emmanuelle Riva
Konu: 80li yaşlardaki müzik öğretmeni bir çiftin hikayesi. Haneke'nin Funny Games ya da Caché gibi gerilim dolu, kafanıza balyoz yemişsiniz etkisi yaratan filmlerinden sonra bununla da içimize beton dökülmüş gibi olur muyuz acaba diye düşünmedim değil (: Ancak gelen yorumlar yönetmenin bu filmde daha yumuşak bir tarz kullandığı yönünde. Filmin Cannes afişini bulabildim.


HOLY MOTORS - 2012
Yönetmen: Leos Carax  Oyuncular: Kylie Minogue, Eva Mendes, Dennis Lavantla
Konu: Yine konusuna ya da afişine ulaşamadığım bir film (: Ama resimlerden görüldüğü kadarıyla fantastik bir film ve izlenmeli. Gelen yorumlar da fazlasıyla ilgi çekici ve deneysel bir film olduğu yönünde.


PASSION - 2013
Yönetmen: Brian De Palma  Oyuncular: Rachel McAdams, Noomi Rapace
Konu: Fikrini çalan patronu ve akıl ustasından intikam almak isteyen bir iş kadınının hikayesi. Tarz olarak 'Temel İçgüdü' ile benzetiliyormuş. Psikolojik gerilim tadında bir film sanırım. Palma yapar da olmaz mı mutlaka izlemek lazım.


COSMOPOLIS - 2012
Yönetmen: David Cronenberg  Oyuncular: Robert Pattinson, Paul Giamatti, Juliette Binoche
Konu: İşte bu benim beklediğim filmlerden biriiiiiii. Romandan uyarlama filmde, 24 saat boyunca limuzininde (ama ne limuzin (: ) mahsur kalan bir milyarderin ve karısının hikayesi. Tek mekanlı bir film değil,biraz macera biraz aksiyon. Bu filme ekstra ilgi gösterdiğimden fragmanını da paylaşıyorum :)

Yoruldum :) Kırmızı halı ve filmlerle devam edeceğim şimdi gidip ders çalışmaya devam etmeliyim :)


                                                                                                               24.05.12

0 yorum:

Yorum Gönder

yorumsuz kalmayınnnnn (:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

© Elif'in Mesajı Var, AllRightsReserved.

Designed by FashionsLetter