Mayıs 31, 2012

cinayet ?

Şimdi her şeyi bir kenara bırakıp sadece bu konu hakkında konuşmak istiyorum. 'siz bununla oyalanırken, arkada neler döner neler olur vs.' diyenlere bile kulağımı tıkayıp sadece buna yoğunlaşmak ve biraz olsun derdimi anlatabilmek istiyorum.
Bakın ben kadınım, bunu okuyan pek çok kişinin de kadın olduğunu tahmin ediyorum-ki bu bir cinsiyet meselesi değil aslında herkesi ilgilendirmeli- belki pek çoğumuz istediğimiz zamanda, istediğimiz adamdan çocuk yapabilme gücüne sahibiz ama lütfen sadece 1 dakikalığına durun ve buna sahip olmayan kadınları düşünün lütfen.
Dayakçı kocasının tecavüzüne uğrayan ve hamile kalan bir kadın ne yapmalı? Susup boyun mu eğmeli sevmediği adamdan o çocuğu dünyaya getirmeli mi? Çocuk kısmetiyle gelir, bereketiyle gelir diye mi düşünmek lazım sizce? Hayır,çocuk inanılmaz kirli ve zalim bir dünyaya gelir ve ezilen bir anne tarafından korunamaz. Muhtemelen o çocuk da ilerde sağlıklı ilişkiler kuramayacaktır..Bunun için uzman,profesör falan olmaya gerek yok.
Kürtaj savunulacak bir şey kesinlikle değil,yanlış anlaşılmasın lütfen, sadece demek istediğim bazı istisnai durumlarda bir çözüm olabilir. 3 çocuğu olan ve dahasını istemeyen evli bir çift düşünün ve kadının 'doğum kontrol hapını' bir günlüğüne almayı unuttuğunu düşünün (hap kullanımının ayrıntıları var tabi ama çok kabataslak bir örnek bu), kadın unuttuğu hap sebebiyle hamile kalsa ne olacak? Bir çocuk için daha yerleri,gelirleri,enerjileri yokken o çocuk dünyaya gelmeli mi?
Ya da başka bir örnek, yine aynı evli çiftimizin kullandıkları kondom yırtılsa ve kadın hamile kalsa? Bundan dolayı kimse bu çifti suçlayamayacağı gibi, onlara herhangi bir konuda dayatma da yapamaz.
Bu şekilde onlarca örnek sayabilirim size çünkü iki partner arasında ne doktorların,ne devlet adamlarının ne de başkalarının tahmin edemeyeceği ufak ayrıntılar,olaylar olabilir. Bunları bilmeden, dan diye araya girip bu kadar mahreme karışmak saygısızlıktır.
Şimdi köşe yazarları, halk vs. konuşuyor 'kürtaj yasaklanamaz' diye, birileri de diyor ki 'kürtaj cinayettir,nasıl savunursunuz'. Anlaşılmayan nokta da bu işte, savunma diye bir şey yok ama yasaklanamaz da, çünkü ne kadar kötü bir şey olursa olsun, bir gün herkesin işi düşebilir bu duruma ve hiçbir kadın güle oynaya, içinden gelerek aldırmaz çocuğunu. Bir alıp dinleseniz, mutlaka bir sebebi-geçerli bir sebebi- vardır. Yoksa neden bir anne adayı çocuğu için savaşmasın ki? Annelik, dünyadaki en geçerli güdü değil midir? Bir kadın bu güdüye engel olmaya çalışıyorsa, bunu keyfinden yapmıyordur, bu bir gerçek.
Kürtajı yasaklamak yerine, insanları kürtaja gerek duymayacak hale getirmek daha mantıklı değil midir? Gençlere cinsel eğitim verilse, korunma yöntemleri anlatılsa (ki hiçbir yöntem %100 garanti vermez, binde bir ihtimal de olsa hamilelik riski vardır ve bu ufacık ihtimal kürtaj gerektirebilir), kadınlar, çocuklarını koruyabilecek hale gelseler,kocalarından baskı görmeden yaşasalar mesela..
Kürtaj yasaklandığında ne olacak biliyor musunuz?
Tanımadığı adamların tecavüzüne ya da ensest tecavüze uğrayan kadınlar hamile kalırlarsa o çocukları düşürmek için uğraşacaklar ve bu onların hayatına/sağlığına malolacak, doğururlarsa o çocuklardan nefret edecekler, kabullenemeyecekler ve muhtemelen ensest doğan çocukların yarısı engelli olacak. Ve devlet diyor ki 'sorun değil, o çocuklara biz bakarız'. Peki o kadın o hamileliği yaşamak zorunda mı? Sonra o çocuktan vazgeçmek zorunda mı? Peki onlarca çocuk başıboş, bilinçsiz şekilde her türlü kötü şeye bulaşırken, gencecik kızlar satılırken bunları koruyabildiniz de, geriye bu doğmamış çocukları sahiplenmek mi kaldı?
Tüm bunların yanında, kürtaj yapabildiğini söyleyen kasap doktorlar zaten fazlasıyla varken, bu iş iyice ticarete dönecek, çaresiz kalan kadınlar buna başvuracak ve bu durum kadınların hayatına/sağlığına malolacak.
Bakın, olan hep kadına oluyor. Kendilerini savunmaktan aciz kadınlara bir de çocuk yükünü yüklemek ahlaklı bir davranış değildir. Kürtaj cinayetse eğer, bunu yasaklamak yerine, kürtaj ihtimalini düşünmeyeceğimiz koşullar sağlamaktır doğru olan. Zaten, kürtaja karşı alınmış önlemler var, bildiğim kadarıyla 10 haftadan sonra bu operasyon yasak yani artık 'canlı,insan' sıfatını almış olan bir bebeğin alınması zaten canilik ancak ondan öncesinde eğer annelik hormonu salgılanmaya başlamadıysa ortada bir 'insan' olmadığı için, cinayet de olmaz.
Bu ülkede kadına saygı,anlayış,tölerans yokken, bu ülkede kadınlar hunharca katledilip cinayetlere kurban giderken ve bunları çözmek için tek bir adım bile atılmıyorken, bana sakın kürtaj 'cinayettir' demeyin. Önce işlenen cinayetlerin, yitirilen hayatların hesabını verin..
0 yorum:

Yorum Gönder

yorumsuz kalmayınnnnn (:

Blogger tarafından desteklenmektedir.

© Elif'in Mesajı Var, AllRightsReserved.

Designed by FashionsLetter